Kırım’da Manevi Değerlere Yöneliş

0

Kırım’da Sovyetler Birliği döneminden miras kalan sorunların en önemlisi dini alanda yaşanıyor. Uzun yıllar esaret ve sürgün hayatı yaşayan Kırım Türkleri’nin vatanlarına geri döndüklerinde en önemli sorunlarından biri din adamı eksikliğiydi. Yıllarca tek yönlü bir ateist eğitimden geçirilen Kırım Türkleri’nin İslamiyet’i öğrenmesi için Kırım Müslümanları Din İdaresi tarafından Hidayet isimli bir gazete yayınlanıyor. Bugün Kırım sınırları içinde 30’dan fazla İslami kuruluş geniş çaplı çalışmalar yürütüyor. İslami kuruluşlar genellikle kendi bölgelerinde bulunan ancak Sovyet yönetimi döneminde tahribata uğramış cami ve medreseleri tekrar kullanıma açmak için çalışıyorlar.

Bununla birlikte pek çok Kırımlı öğrenci başta Türkiye olmak üzere Kırım toprakları dışında ilahiyat eğitimi alıyorlar. Ayrıca Kırım’daki siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri dini alandaki boşluğun giderilmesi için elbirliği ile çalışmalar yürütüyorlar. 1992 ve 1993 yılında Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bölgeye gönderilen din adamları İslami eğitim alanında bilgi ve birikimlerini Kırım Tatarları’na aktardılar.

Kırım Tatar Milli Hareketi ve Türkiye’den giden gönüllü kuruluşların Kırım’da İslam’ın geleceği ile ilgili çok yönlü çalışmaları bulunuyor. Bu çalışmalar zaman zaman Ukrayna Hükümeti’nin engellemesiyle karşılaşsa da, komünist yönetimden yakın geçmişte kurtulan Kırım Türkleri’nin bu alanda önemli mesafeler katettiğini söyleyebiliriz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.