Kırım’da Esaret Dönemi

0

1774 yılında imzalanan Küçük Kaynarca antlaşmasıyla Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparılan Kırım Hanlığı, 1783 yılında Rus işgaline maruz kaldı. Böylece Kırım topraklarında günümüze kadar devam edecek olan esaret dönemi de başlamış oldu. Kırım’ın kaybedilmesi Osmanlı İmparatorluğu için de sarsıcı olmuştu. Çünkü ilk defa halkı Türk ve Müslüman olan bir toprak parçası Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparılıyordu.

Rusların Türklere karşı uyguladıkları baskı ve soykırım politikası yüzünden Kırım’daki Müslüman-Türk nüfus Anadolu topraklarına, Romanya’ya ve Bulgaristan’a göç etmek zorunda kaldı. Bu göç sırasında çok sayıda Kırımlı yaşamını yitirdi. 1783’te Kırım’daki Türk nüfus % 98 iken, Rus işgalinden sonra bu oran % 35’e kadar geriledi.

Rusya’daki Bolşevik Devrimi’nin ardından kurulan Kırım Halk Cumhuriyeti, Devlet Başkanı Numan Çelebi Cihan’ın şehit edilmesiyle sona erdirildi. 1921 yılında Rus güdümünde kurulan ‘Kırım Muhtar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti de Kırımlılara özgürlük getirmedi. Rusların İslam Dini ve Türklük bilinci aleyhinde başlatmış olduğu propagandaya tepki gösteren Kırım aydınları Sibirya ve Ural dağlarına sürüldü. 1920-1941 yılları arasında bölgedeki tüm tarım ürünlerini toplayan Sovyet yönetimi Kırım’daki Müslüman Türk halkını kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Bu tarihler arasında binlerce insan açlık ve hastalıktan hayatını kaybetti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.